Lunule na naszych paznokciach to sprawa indywidualna i zmienna u każdego. Jeżeli ich nie mamy to nie powód do strachu. Natomiast w przypadku zmian zabarwienia lub zaniku półksiężyców należy się temu przyjrzeć, bowiem staje się to sygnałem alarmowym dla nas.
Paznokcie i ich budowa
Paznokcie, podobnie jak nasze włosy zbudowane są z keratyny. Pełnią dwie podstawowe funkcje: ochronną oraz obronną. Komórki, z których składa się paznokieć, powstają w tzw. macierzy, czyli żywej części paznokcia ukrytej pod wałem paznokciowym i zakończonej obrąbkiem naskórkowym. Widoczna część paznokcia to nic innego jak płytka. Pod nią natomiast znajduje się łożysko, którego zadaniem jest odżywianie paznokci. U nasady zaś widoczny jest obłączek, zwany też lunulą, który ma kształt półksiężyca i białawe zabarwienie. Jego kolor wynika bezpośrednio z tego, że ta najmłodsza część paznokcia, nie przylega ściśle do macierzy. Obłączek, czy też lunula, to jedyna żywa część paznokcia. Pozostała część składa się z martwych już komórek, stąd nie odczuwamy bólu w trakcie obcinania, czy też złamania paznokcia.
Półksiężyce i ich widoczność
Lunula jest najmłodszą, żywą częścią paznokcia. Przez to, że wyrosła niedawno, może być wskazówką, dla aktualnej kondycji naszego organizmu. Brak lunuli nie jest jednak powodem do zmartwień. Jeżeli półksiężyce są u nas niewidoczne, może to wynikać z jakiś indywidualnych cech, na przykład z koloru skóry, a niekoniecznie z niedomagań zdrowotnych. Za brakiem lunuli jednak może stać kilkanaście schorzeń. Najczęściej świadczy on o niedożywieniu. Wszelkie niedobory witamin i minerałów w naszym organizmie możemy zauważyć podczas obserwacji paznokci. Ponieważ wówczas mogą pojawić się na nich brązowo-szare przebarwienia. Paznokcie zmienią wygląd, będą nieestetycznie i źle wyglądać, a lunule staną się niewidoczne.
fot. Fakt
Za brak półksiężyców na paznokciach odpowiadać może także takie schorzenia jak:
- bielactwo,
- anemia,
- niewydolność nerek.
Zmiany zabarwienia lunuli mogą świadczyć ponadto o zatruciu srebrem - półksiężyce stają się wtedy ciemnoniebieskie. Kolejnym, jeszcze innym przypadkiem jest żółknięcie paznokci. W wyniku różnych chorób paznokieć może zmienić kolor na żółty, w efekcie czego ślad po lunuli ulegnie zatarciu. Jak przy wysięku opłucnowym, gdy paznokcie dodatkowo zakrzywiają się, a naskórek zanika lub zmienia kształt.
Paznokcie mogą zatem stać się dla nas dobrym źródłem wiedzy na temat stanu naszego organizmu. Dlatego też warto na nie zwracać uwagę i bacznie obserwować znajdujące się na nich lunule.
Komentarze