Odciski palców obrazują wzór utworzony na opuszkach palców z listewek skórnych, między którymi biegną bruzdki i rowki. Ich porównywanie stanowi jedyny, wiarygodny sposób identyfikacji, gdyż nie ma dwóch osób o takim samym układzie linii papilarnych. Jednakże ich rola na tym się kończy, otóż gdyby palce były całkiem gładkie wtedy zdolnośc odczuwania dotykowego byłaby znacznie ograniczona. Palce pokryte liniami papilarnymi to jedyny fragment, który nie posiada ani owłosienia, ani gruczołów łojowych jest natomiast idealny do odczuwania wrażeń dotykowych, gdyż są niewiarygodną skarbnicą zakończeń nerwów czuciowych. Są pobrużdżone i wyposażone w gruczoły potowe oraz aż w 18 porów potowych na milimetr dzięki czemu skóra pozostaje nawilżona i miękka zwiększa się chwytmość i zdolność odbierania wrażeń dotykowych. Istnieją cztery podstawowe rodzaje wzrów linii papilarnych.
Najczęściej spotykanym typem jest pętla tzn. linie zaczynające się po jednej stronie palca zawracają gwałtownie i kończą się po tej samej stronie. W przypadki wiru linie tworzą koła. U niektórych osób lnie mogą mieć kształt łuku sięgającego z jednej strony palca na drugą i wznoszącego się pośrodku. Czwarta odmianę stanowi wzór przypadkowy, który nie posiada sprecyzowanej formy.
Oto kilka ciekawostek dotyczących odcisków palców:
- Nie ma dwóch osób o identcznynch liniach papilarnych
- Linie papilarne zaczynaja kształtować w drugim lub trzecim miesiącu życia płodowego
- Każdy palec ma inny układ linii papilarnych i nawet odpowiadające sobie palce lewej i prawej ręki u jednej osoby nie zostawią takiego samego odcisku
- Mimo, że opuszki palców rosną razem z nami układ linii papilarnych pozostaje niezmienny
- Jesli zranisz się w palec, to po wygojeniu rysunek linii papilanych odzyska pierwotny kształt
Komentarze