O podologu wspomnieliśmy już przy grzybicy paznokci. Kim on jest? Jest to lekarz zajmujący się stopami i paznokciami. Również tymi u dłoni. Kiedy zrezygnować z wykonania usługi i skierować do niego klientkę? A może sama się zastanawiasz czy udać się do tego lekarza?
Paznokcie – czym zajmuje się podolog
Oprócz zdrowiem stóp, podolog pomoże przy:
- wrastających paznokciach,
- grzybicy paznokci,
- zmianie kształtu lub struktury paznokcia,
- profesjonalnym obcinaniu paznokci,
- innych chorobach paznokci.
Jeśli więc widzisz niepokojące zmiany na swoich lub klientki paznokciach, nie ryzykuj z nałożeniem ponownie hybrydy czy żelu. Nie bój się odmówić wykonania zabiegu i zaproponować lekarza, gdy jest taka potrzeba!
Zdrowe paznokcie to piękne paznokcie
Onycholiza czy zespół zielonego paznokcia to coś więcej, niż tylko nieestetyczny wygląd. Jednak są to dość częste przypadłości, które w pierwszej kolejności może zauważyć właśnie kosmetyczka. Co warto o nich wiedzieć?
Onycholiza objawia się oddzieleniem płytki paznokcia od jego łożyska. Taki paznokieć nie chroni przed wniknięciem drobnoustrojów i wirusów, co może skutkować dużo poważniejszym zakażeniem. Prócz chorób skóry i ogólnych, do onycholizy może dojść przez:
- uraz mechaniczny,
- źle dobrane obuwie,
- pernamentny nacisk na paznokieć z zewnątrz,
- środki chemiczne (z lakierów, kosmetyków czy skarpetek złuszczających),
- pot oraz słaba higiena,
- zbyt intensywne lub nieprawidłowe piłowanie paznokci.
Nie bez powodu trzeba tak bardzo uważać przy zabiegach kosmetycznych na paznokciach!
Pałeczka ropy błękitnej, która prowadzi do zespołu zielonego paznokcia, pojawia się przy nieprawidłowym obchodzeniu się z hybrydowym, żelowym manicure, a nawet sztucznych paznokci. Czego trzeba się wystrzegać?
- Nieumiejętnego skracania paznokci hybrydowych i żelowych przy niezabezpieczonym brzegu. Rozwarstwienie lakieru od płytki zapewnia zielonej bakterii idealne miejsce do rozwoju.
- Zostawiania przestrzeni powietrznych między żelem, a paznokciami. W takiej sytuacji należy jak najszybciej ściągnąć żel i nałożyć nowy – nie tylko uzupełnić ubytki.
- Odstających lub zapowietrzonych sztucznych paznokci. W takiej sytuacji nie należy zwlekać: powinno się to jak najszybciej naprawić. Najgorszym rozwiązaniem może być przyklejenie go na np. superglue.
Każda z tych czynności może doprowadzić do pojawienia i rozwinięcia się zielonej bakterii. Dlaczego pojawia się tak często? Ponieważ naturalnie znajduje się na naszej skórze i nie daje żadnych objawów, dopóki nie otrzyma warunków do rozwoju, jakim są osłabione i odsłonięte paznokcie.
Na szczęście sterylne narzędzia oraz profesjonalne wykonanie usług uchroni nas przez przykrymi schorzeniami. Jeśli jednak zauważysz coś, co odbiega od normy – nie bój się odmówić wykonania zabiegi i skierowania klientki do podologa, który poradzi sobie z każdą chorobą paznokci!
Komentarze