O pięknych paznokciach nie decyduje kwestia ich koloru czy kształtu. Piękne paznokcie są przede wszystkim zdrowe, mocne i zadbane. Niestety wielu z nas cierpi na mało estetyczną dolegliwość, którą jest grzybica paznokcia. Jak ją rozpoznać? Jak leczyć?
Objawy, przyczyny oraz leczenie
Grzybica paznokci (onychomikoza) jest jedną z najczęściej występujących chorób paznokci o charakterze infekcyjnym. Wywoływana jest przez:
- dermatofity,
- drożdżaki,
- pleśnie.
Grzybica paznokci dotyka najczęściej osób, które zmagają się z innymi chorobami, takimi jak:
- cukrzyca,
- zaburzenia hormonalne,
- zaburzenia autoimmunologiczne,
- choroby krążenia.
Zachorowanie na grzybicę paznokci powodują najczęściej sauny, baseny, łaźnie, ale także współdzielenie ręcznika, pumeksu, nożyczek do paznokci czy cążek z innymi osobami, które mogą być zakażone grzybicą. Innym przykładem może być niewykonywanie sterylizacji sprzętu w salonie manicure, pedicure, podologicznym. Grzybica występuje także przy uszkodzeniu mechanicznym paznokcia, gdy nosimy za wąskie buty czy ciasne skarpetki, które utrudniają wentylację.
fot. zdrowestopy
Jak rozpoznać te schorzenie? Do najbardziej charakterystycznych symptomów infekcji grzybiczej paznokci należą:
- przebarwienia paznokcia na żółty, brązowy, biały lub czarny kolor,
- pogrubienia paznokcia lub jego łamliwość i kruchość,
- pofałdowania paznokcia,
- odkształcanie się paznokcia,
- nieprzyjemny zapach pochodzący z zakażonego paznokcia.
Co z leczeniem? Jak ono przebiega? Czas i rodzaj leczenia zależą od zaawansowania choroby. Warto pójść do lekarza, gdy tylko zauważymy pierwsze zmiany w wyglądzie paznokcia. W pierwszym stadium wówczas zwykle wystarczy smarowanie specjalnym lakierem lub naklejanie miniplastrów zawierających substancje grzybobójcze. Jeżeli infekcja jest już nieco bardziej rozwinięta wtedy specjalista może zaproponować leczenie preparatami dostępnymi na receptę, także terapię doustną. Lekarze często decydują się na tzw. terapię pulsową. Polega ona na stosowaniu leku przez 7 dni, a następnie zrobieniu trzytygodniowej przerwy pomiędzy kolejną dawką. Kuracja trwa 3 miesiące, jednak lek, który skumulował się w płytce paznokcia, działa nawet do 9 miesięcy. Istnieje także możliwość laseroterapii grzybicy paznokci. Polega ona na naświetlaniu paznokci odpowiednim światłem, które powoduje zniszczenie drobnoustrojów.
Jak postępować, aby nie nabawić się grzybicy? Profilaktyka zakażenia obejmuje:
- noszenie obuwia w miejscach publicznych,
- dobór odpowiedniego obuwia i skarpetek, które zapewniają odpowiednią wentylację,
- częste mycie rąk z wykorzystaniem mydła,
- używanie jednorazowych przyrządów do pielęgnacji paznokci lub sterylizacja produktów wielorazowego użytku, np. pilników, cążek, nożyczek,
- dokładne osuszanie dłoni i stóp po kąpieli, zwłaszcza przestrzeni międzypalcowych.
Komentarze