Kości Z punktu widzenia anatomii człowieka kości ręki dzielimy na:
- Carpus czyli nadgarstek - gętki staw składający się z 8 drobnych kości połączonych ze sobą więzadłami a elementem wiążącym kości ręki z koścmi przedramienia są ścięgna.
- Metacarpus czyli śródręcze jest to główna część ręki składająca się z 5 długich kości śródręcza.
- Palce składają się z 14 paliczków w tym kciuk posiada 2 a pozostałe po 3.
Dzięki tak złożonej strukturze kostnej ręka może podołać ciężkiej pracy jak również zadaniom wymagającym precyzji
Czy Twoje dłonie Cię postarzają? Poznaj nasze sposoby na zadbane, nawilżone i młodsze dłonie!
Mięśnie
Ręka wyposażona jest w wiele mięśni, które biegnąc od stawu do stawu zapewniają siłę i giętkość, natomiast mięśnie odwodzące odwodzą palce a przywodzące przywodzą je do siebie. Obie w/w grupy mięśniowe mieszczą się u nasady kciuka i palców.
Nerwy
Odczuwanie wrażeń, doświadczanie ruchu i wykonywanie różnych czynności jest zasługą trzech głównych nerwów: nerwu pośrodkowego odpowiedzialnego za precyzję chwytu dzięki niemu możemy zamnkąć dłoń oraz zginami nadgarstek do dołu jak również kontroluje odczcuia odbierane po wewnętrznej stronie kciuka, palca wskazującego i środkowego oraz częściowo serdecznego.
Oprócz tego pobudza mięśnie przywądzące kciuk do pozostałych palców dzięki czemu można chwycić przedmiot. Razem z nerwem ramieniowym umożliwia mięśniom dłoni wykonywanie precyzyjnych czynności typu pisanie czy szycie. Trzeci nerw promieniowy grzbiet ręki może odbierać wrażenia zmysłowe.
Mięśnie, ścięgna i więzadła
Mięsnie ręki nie działają same do współpracy potrzebują więzadeł i ścięgien wykonanychz mocnej i elastycznej tkanki łącznej.
Więzadła to mocno utkane, włókniste pasma łączące kości między sobą i zapeniające im stabilność a jednocześnie pozwalające na ruchy i określające ich kierunek, koordynację i zakres.
Męczą Cię suche dłonie? Poczytaj, jak sobie z tym poradzić!
Ścięgna łączą mięśnie z kośćmi przy skurczu mięśnia ścięgno przyciąga kość, do której dany mięsień jest przymocowany. Każdy prawidłowy ruch jest równoważony przez przeciwstawne siły mięśni. Za ruchy palców odpowiedzialnych jest 20 grup małych mięśni oraz dodatkowe 14 grup mięśni na przedramieniu.O ruchach i gętkości kciuka decyduje 9 mięśni dzięki którym posiada on większą ruchomość i większy zakres ruchu niż pozostałe palce, co jest konieczne gdyż kciuk musi przeciwstawić swoją siłę naciskowi 4 pozostałych palców.Wszystkie mięśnie, ścięgna, więzadła, nerwy i naczynia krwionośne pokrywa warstwa tkanki łącznej składającej się z włókien kolagenu i elastyny. Posuadają one trzy funkcje oddzielanie lub łączenie poszczególnych elementów, wyściełanie i osłanianie organów oraz utrzymanie kształtu rąk, dłoni, palców.
Układ krążenia
Krew transportuje tlen u substancje odżywcze do tkanek ręki dzięki rozbudowane sieci tętnic, żył i naczyń włosowatych. Krew płynie z serca przez ramienną, promieniową lub łokciową do przedramienia i ręki. Tętnica łokciowa i jej odgałęzienia zaopatrują zewnętrzną część ramienia oraz dłoń natomiast tętnica promieniowa wraz z odgałęzieniami są odpowiedzialne za wewnętrzną stronę ramienia i grzbiet ręki. Zatory w tętnicach mogą powodować puchnięcie, ból, plamki, sine lub blade przebarwienia na rękach.
Komentarze