Łuszczyca paznokci - skąd się bierze, jak wygląda, jak ją leczyć? Sprawdź to!
Objawy choroby paznokci
Łuszczyca paznokci jest jedną z odmian łuszczycy pospolitej. Zazwyczaj towarzyszy innym postaciom tej przewlekłej choroby zapalnej. Z szacunków wynika, że tylko u 5-10 procent pacjentów cierpiących na łuszczycę, zajęcie paznokci jest jedynym, izolowanym symptomem. Natomiast od 10 do 78 procent przypadków schorzenie to współwystępuje z innymi objawami łuszczycowymi. Jak wygląda łuszczyca paznokcia?
Objawia się w charakterystyczny sposób. Specjaliści wyróżniają kilka typowych symptomów występujących w jej przebiegu.
Macierz:
- efekt naparstka - powstawanie niewielkich, punktowych zagłębień w płytkach paznokci,
- zgrubienie i kruchość płytek paznokci, tendencja do łamania się i rozdwajania,
- leukonychia (paznokcie Muehrckego), czyli zaburzenie polegające na powstawaniu białych, równoległych pasm na płytkach.
Łożysko:
- efekt plamy olejowej - powstawanie pod paznokciami niewielkich grudek, przebijających przez przeźroczyste płytki w postaci żółtych plamek,
- onycholiza, czyli odklejanie się płytek od łożyska stanowiącego ich podłoże,
- hiperkeratoza podpaznokciowa - nadmierne rogowacenie tkanek znajdujących się pod powierzchnią płytek,
- tzw. splinter hemorrhages, czyli podłużne wybroczyny podpaznokciowe.
fot. Kobieta Interia
Leczenie
Leczenie łuszczycy paznokci to proces długotrwały. Należy stosować leki na łuszczycę, zawierające witaminę A oraz D3. W leczeniu stosuje się także preparaty, które zawierają pochodne mocznika, maści z kwasem salicylowym i kortykosteroidami. Stosuje się także zabiegi fototerapii i fotochemioterapii, zwane PUVA. Polegają one na ekspozycji paznokcia na światło ultrafioletowe w połączeniu z lekiem światłouwrażliwiającym.
Ważnym elementem leczenia łuszczycy paznokcia jest także odpowiednia dieta, która musi być bogata w kwasy omega-6 i omega-3. Ponieważ jedną ze środowiskowych przyczyn łuszczycy jest dieta, dostosowanie jadłospisu także jest formą profilaktyki i leczenia choroby. W pierwszej kolejności z menu należy wyeliminować produkty zawierające większe ilości nasyconych kwasów tłuszczowych, tłuszczów trans, a także cukrów prostych. Zaleca się spożywanie:
- ryb,
- orzechów,
- migdałów,
- oleju rzepakowego i lnianego.
Korzystnie na leczenie wpływa też spożycie winogron i cytrusów oraz czosnku. Jakie są jeszcze sposoby na leczenie łuszczycy? Oczywiście te domowe! Pamiętajmy jednak, że tego rodzaju metody jedynie wspomagają leczenie właściwe.
Ze środków domowych lub parafarmaceutycznych, które mogą być wykorzystane w terapii, warto wymienić takie preparaty, jak:
- kwas salicylowy,
- maść cynkowa,
- wyciąg ze skrzypu polnego.
Musimy również uważać na kosmetyki, których używamy. Nie mogą to być produkty zbyt wysuszające skórę czy po prostu negatywnie na nią oddziałujące. Najlepiej sięgnąć po te (np. mydła) przeznaczone dla skóry i paznokci dotkniętych łuszczycą. Jeżeli nasze domowe metody jednak nie są wystarczające, warto wówczas skonsultować się ze specjalistą.
Komentarze