Nie każdy wrastający paznokieć wymaga wizyty u specjalisty. Niektóre z nich spowodowane są nieprawidłową pielęgnacją, inne są całkowicie niezależne od nas. Wiesz już, który problem dotyczy Ciebie?
Przyczyny zewnętrzne
Na szczęście wrastający paznokieć spowodowany urazem czy uszkodzeniem mechanicznym jest łatwy do wyleczenia. Zazwyczaj po obcięciu problematycznego kawałka i odrośnięciu płytki, problem powinien zniknąć.
- Skaleczenie wału paznokciowego – mówimy o tym przypadku, gdy dojdzie do skaleczenia i otwarcia ranu w miejscu widocznych skórek. Najczęściej dotyczy to paznokci u dłoni. Np. przy obgryzaniu skórek.
- Zbyt ciasne czubki butów – problem ten występuje głównie u kobiet, które noszą buty na obcasach. Kiedy stopa ciąży ku czubkowi buta, a palce są za bardzo ściśnięte, to może dojść do wrośnięcia paznokcia. Pierwszym krokiem powinno być zrezygnowanie z niewygodnych butów i próba domowej kuracji.
- Uszkodzenia mechaniczne – to wszystkie przytrzaśnięcia, przygniecenia czy mocne uderzenia w paznokieć, który może doprowadzić do jego wbicia w skórę.
- Nieprawidłowe usuwanie brudu spod paznokci – jeśli do tego używasz czubka nożyczek, noża, lub innego ostrego przedmiotu, możesz uszkodzić delikatną skórę, w którą paznokieć bez problemu będzie mógł się wbić.
Zobacz, jak wygląda profesjonalne leczenie wrastających paznokci!
Przyczyny wewnętrzne
- Niewyleczona lub powracająca grzybica paznokcia – w tym przypadku usuwanie wrastającego kawałka paznokci nie pomoże. Konieczne jest wyleczenie grzybicy. Jeżeli problem powraca, przyjrzyj się czy nie korzystasz z butów chorej osoby. Zachowaj też szczególną uwagę na basenie czy innych wspólnych miejscach, gdzie chodzisz boso.
- Nadwaga – niestety, im większa waga, tym większy nacisk na stopy. Wtedy problem jest taki sam, jak przy zbyt ciasnych czubkach butów. Do tego nadprogramowe kilogramy mogą być przyczyną cukrzycy, zaburzeń krążenia i grzybicy.
- Wrodzone predyspozycje – niestety, niektórym osobom paznokcie naturalnie rosną ku dołowi, lub nawet się podkręcają. W takim przypadku pomóc może specjalistyczny sprzęt i pomoc odpowiedniego lekarza.
Pomóż sobie w domu
Jeśli już znasz przyczynę wrastającego paznokcia, przede wszystkim ją usuń. Wymień buty, wylecz infekcje lub zadbaj o lepszą higienę. Leczenie domowe może pomóc w przypadku jednorazowego incydentu. Co może przynieść ulgę?
Kąpiel z solą: zarówno tą kuchenną, jak i specjalną do stóp, którą kupisz w drogerii lub aptece. Wystarczy 15 minut moczenia stóp dziennie, by zmiękczyć skórę i zmniejszyć stan zapalny. Po takim zabiegu łatwiej Ci będzie obciąć paznokcie. Pamiętaj, by po usunięciu wrastającego fragmentu zdezynfekować ranę!
Komentarze